Studenti se speciálními potřebami na MFF

Aktuality

Datum Aktualita
31.3.2021

Psychohygiena a učení v době koronaviru -- cyklus webinářů se Zdeňkou Voštovou

Koronavirová krize se vleče a vše s tím spjaté stále více doléhá i na psychickou pohodu vás, studentů. A není se co divit. Ze své terapeutické praxe pro studenty UK tuším, jak moc věcí se ve vašem životě za poslední rok změnilo:

  • přestali jste se pravidelně potkávat se svými spolužáky a přáteli
  • výuka probíhá pouze on-line a není s kým probrat látku “naživo”
  • někteří se tísníte doma se svou rodinou a někteří jste zůstali na kolejích, co zejí prázdnotou a vytratil se z nich život
  • možná ve vás roste napětí, nejistota, strach, bezmoc či neklid
  • požadavky na studium přitom zůstávají stejně náročné, a tak se mohou objevit i obavy, zda další zkouškové vůbec zvládnete...

...a právě proto je nyní více než kdy jindy důležité postarat se o vaše duševní zdraví a psychickou pohodu. Nabízím sérii tří webinářů, kde se budeme společně věnovat tématům: co obvykle v takových situacích pomáhá:

  • jak pečovat o to, abyste se cítili dobře
  • tipy pro efektivní učení
  • na co si dát pozor
  • kde hledat pomoc
  • jak je možné využít současnou situaci k vašemu prospěchu či růstu

Během webinářů bude též dostatečný prostor na dotazy a sdílení vašich zkušeností a prožitků.

O přednášející:
Mgr. Zdeňka Voštová, terapeutka a zapsaná mediátorka
Moje terapeutické vzdělání pramení především z Integrativního psychoterapeutického výcviku zaměřeného na gestalt psychoterapii. Dále jsem absolvovala řadu výcviků a tréninků v oblasti komunikace, řešení konfliktů a zážitkové pedagogiky. Momentálně provozuji soukromou praxi a taktéž poskytuji terapeutickou podporu studentům UK v rámci programu pro studenty se speciálními potřebami. Více viz www.vostova.cz

Termíny: pátky 23.4., 7.5. a 21.5. vždy od 14h.
Délka každého webináře činí 2,5 hodiny. Lze absolvovat jednotlivé části nebo i celý cyklus. Lze se přihlašovat nezávisle na každý termín.
Přihlášky zde.

16.3.2021

Podpora zaměstnávání Fokus Praha - pro studenty s psychickým onemocněním

Bezplatná služba pro klienty se zkušeností s duševním onemocněním, fungující na území Prahy. Služby jsou otevřené každému, kdo chce hledat aktivně dlouhodobou či krátkodobou práci. Podmínkou spolupráce je doporučení lékaře a přechodné/stále bydliště v Praze.

Služba respektuje klienta, je tedy možné absolvovat i tzv. krátkodobé poradenství v anonymním režimu, kdy lze přijít až na 3 schůzky bez sdělování osobních údajů. Při více schůzkách je třeba již klienta zapsat.

Jak Fokus pracuje?

S klienty na schůzkách aktivně práci vyhledáváme, sestavujeme CV a motivační dopisy, nabízíme pohovory nanečisto, doprovody na pracoviště, asistence v kratším časovém horizontu, doprovody na úřady a celkovou podporu ať už v hledání práce tak v udržení si stávající práce. Spolupráce je nastavena s ohledem na to, co má klient za potíže a co může zvládnout sám.

Komu je podpora určena?

Podpořeni jsou klienti s diagnózami F20-F69. Nicméně i bez případný zájemce mimo tuto cílovou skupinu se může obrátit s dotazem na konzultaci prostřednictvím webu. Klient vždy pracuje dlouhodobě s jedním konzultantem.

Fokus Praha nabízí i další sociální služby, ve kterých je možné dostat podporu v dalších životních oblastech - zdraví, volný čas, vztahy, bydlení, dluhy apod.

Kontakt:
Štěpánka Černá, pracovní konzultantka
tel.: 770 199 255
e-mail: cerna.stepanka@fokus-praha.cz
FOKUS PRAHA, z.ú.
Tým podpory zaměstnávání
Pracoviště: Čechova 236/17 170 00 Praha 7
www.fokus-praha.cz
www.komunitne30let.cz

15.3.2021

Seberozvojová skupina pro studenty a doktorandy spouští svůj druhý běh v dubnu 2021.

POUZE ON-LINE a to vždy v pátek od 15:00 - 17:00 hod.

TERMÍNY PRO 1. TURNUS: 15. 1., 29. 1., 12. 2., 26. 2., 12. 3. a 26. 3. 2021

TERMÍNY PRO 2. TURNUS: 9. 4., 23. 4., 7. 5., 21. 5., 4. 6. a 18. 6. 2021 v 15:00-17:00 hod.

Jak zvládáš (nejen) distanční studium na matfyzu? Hledáš podporu k dosažení svých cílů? Čeká tě nějaké rozhodnutí? Máš chuť se rozvíjet a chceš hledat nápady s podobně naladěnými lidmi?

Přidej se k druhému běhu seberozvojové skupiny, od dubna do června. Budeme si povídat o našich potížích a pokrocích (nejen) ve studiu, navzájem se podpoříme a vyměníme si tipy a triky. Budeme si ujasňovat priority a motivovat se k dosažení vlastních cílů formou dobrovolných závazků mezi setkáními. Budeme hledat, v čem jsme dobří. Povídání proložíme miniworkshopy, do jejichž tvorby se můžeš a nemusíš zapojit. Témata budeme vybírat společně podle toho, co kdo umí a co mu pomáhá - od metod, jak být produktivnější, přes chytré otázky k sebereflexi až po jednoduchou meditaci.

Od Tebe čekáme jen chuť a možnost se připojit (budeš potřebovat funkční kameru, mikrofon a internet na videohovory), respekt k ostatním účastníkům, a ochotu vyhradit si na setkávání čas. Pokud tě to zajímá, prosím vyplň co nejdříve krátký přihlašovací dotazník. Pokud si nejsi jistá/ý, jestli je skupina pro Tebe, prosím napiš na KPC, rády na všechno odpovíme.

Skupinu iniciují:

Alžběta Kadlecová vystudovala teoretickou fyziku a dokončuje doktorát z fyziky pevných látek na KFKL MFF UK. Kromě školy ji baví desková hra go, psychologie a osobní rozvoj. Má kurz facilitace skupiny a potřebuje trénovat :)

Anna Eisenreichová je studentkou magisterského studia Jazykových technologií a počítačové lingvistiky. Bakaláře studovala na FF UK v oboru Obecná lingvistika a Čeština v komunikaci neslyšících. Ráda se podělí o inspiraci, jak být šťastnější a spokojenější nejen v oblasti studia.

Petra Hyklová vystudovala učitelství fyziky a matematiky, je doktorandka v oboru Didaktika fyziky a obecné otázky fyziky na AÚ UK. Baví ji osobní rozvoj, vzdělávání a popularizace vědy a praktických dovedností pro život ve 21. století. Ráda pomáhá lidem i zvířatům.

3.11.2020 Jak ošéfovat sám sebe v době covidové -- skupinový koučink s Ivanou Šindlerovou (pátky 13. a 27.11., 14-16h online)
8.10.2020 Nabídka sportovních předmětů pro studenty se speciálními potřebami pro ZS a LS 2020/21
1.10.2020 Kurzy dobrých návyků při studiu:
4.9.2020 portrét do článku
Není ostuda říct si o pomoc
(rozhovor s L. Krumpem na matfyz.cz)