Matematická analýza I

(ZS 2022/23)

1. Úvod. Reálná čísla.

Reálná čísla: algebraické vlastnosti, uspořádání. Přirozená, celá, racionální čísla. Intervaly. Absolutní hodnota. Trojúhelníková nerovnost. Odmocnina. p1 (29. září) ↵ Existence iracionálních čísel. Vlastnosti přirozených čísel. Archimédova vlastnost, princip indukce. Každý interval obsahuje nekonečně racionálních i iracionálních čísel. Maximum, minimum, horní odhad, dolní odhad. Omezená množina. Supremum, infimum. Věty o existenci suprema/infima. p2 (5. října) ↵ Komplexní čísla. Rozšířená reálná čísla, početní operace s nekonečnem. Funkce, obraz a vzor množiny. Funkce prostá, na, inverzní. Složené zobrazení, definiční obor, obor hodnot.

2. Reálné funkce. Limita a spojitost.

Okolí (kruhové, prstencové, levé, pravé) bodu. Limita funkce v bodě. Vlastnosti, příklady. Hausdorffův princip oddělení. p3 (6. října) ↵ Reálná funkce: (ne)rostoucí, (neklesající), (ryze) monotónní. Funkce sudá, lichá a periodická. Funkce omezená (shora, zdola). Jednoznačnost limity. Dirichletova funkce nemá limitu. Limita zleva a zprava. Funkce signum. Vztah limity a jednostranných limit. Funkce s vlastní limitou je omezená, funkce s nenulovou limitou je odražená od nuly na jistém okolí. Aritmetika limit - vlastní verze. p4 (12. října) ↵ Funkce omezená krát funkce jdoucí do nuly jde do nuly. Spojitost funkce v bodě. Vztah limity a spojitosti. Spojitost polynomu, racionální funkce, odmocniny. Věta o limitě složené funkce (zatím jen znění). p5 (13. října) ↵ Příklady: funkce spojitá všude kromě jednoho bodu, funkce spojitá jen v jednom bodě. Příklady na VoLSF. Aritmetika limit - obecná verze. Příklady. p6 (19. října) ↵ Limita typu jedna děleno nula zprava, zleva. Zachování nerovností v limitě. Věta o dvou policajtech. Existence limity pro monotonní funkci. p7 (20. října) ↵ Spojitost zleva a zprava. Souvislost s limitou a oboustrannou spojitostí. Spojitost funkce na intervalu (obecně na množině). Vnitřní a krajní bod intervalu. Vztah mezi spojitostí funkce na intervalu a spojitostí v bodě. Darbouxova věta. Věta o spojitosti inverzní funkce. p8 (26. října) ↵ Spojitost součtu, rozdílu, součinu, podílu funkcí. Spojitost složené funkce. Spojitost restrikce. Poznámka o existenci suprema/infima v R^*. Lemma o charakterizaci intervalu. Spojitý obraz intervalu je interval. Důkaz věty o existenci odmocniny. Převedení limity v nekonečnu na jednostrannou limitu v nule.

3. Elementární funkce.

Funkce sin, cos, ln, exp a jejich základní vlastnosti. Obecná mocnina. Funkce arcsin, arccos, tg, arctg. Definice elementární funkce. Příklady.
(Nepřednášeno - samostudium, viz prezentace na úložišti.)

4. Derivace.

Definice derivace. Příklady: derivace elementárních funkcí. Derivace zleva, zprava, vztah k oboustranné derivaci. Existence vlastní derivace implikuje spojitost. Derivace součtu, rozdílu, součinu, podílu. Příklady. p9 (2. listopadu) ↵ Derivace složené funkce. Derivace inverzní funkce. Příklady: arcsin, arctg, odmocnina. p10 (3. listopadu) ↵

5. Primitivní funkce.

Definice primitivní funkce. Linearita integrálu. Integrování per-partes. První věta o substituci. Druhá věta o substituci. Příklady. Lepení primitivních funkcí. p11 (10. listopadu) ↵ Poznámka o funkcích z R do C: limita, spojitost, derivace. Poznámky o derivaci/integrálu funkce s komplexními hodnotami. Rozklad polynomů. Rozklad racionální funkce na parciální zlomky a jejich integrace. Typové substituce. (Nepřednášeno - samostudium, viz prezentace na úložišti.)

6. Hlubší vlastnosti derivace a spojitosti.

Funkce spojitá v bodě je omezená na nějakém okolí. Funkce spojitá na omezeném a uzavřeném intervalu je na něm omezená. Funkce spojitá na omezeném, uzavřeném intervalu má zde maximum a minimum. p12 (16. listopadu) ↵ Lokální a globální maximum a minimum. Vztah derivace k extrému. Věty o střední hodnotě: Rolleova, Lagrangeova. Výpočet derivace limitou. Příklady. p13 (23. listopadu) ↵ Lemma o lepení primitivní funkce. Derivace spojité funkce má Darbouxovu vlastnost (bez důkazu). Cauchyho věta o střední hodnotě. l'Hospitalovo pravidlo. Příklady. p14 (24. listopadu) ↵ l'Hospitalovo pravidlo - dokončení. Znaménko derivace a monotonie. Funkce (ryze) konvexní, (ryze) konkávní. Ekvivalentní vyjádření konvexity. Monotonie derivace a konvexita. Znaménko druhé derivace a konvexita. Inflexní bod.

7. Posloupnosti.

Posloupnost. Limita posloupnosti. Konvergentní posloupnost. Ekvivalentní vyjádření limity. p15 (30. listopadu) ↵ Bez důkazu: aritmetika limit, zachování nerovnosti, věta o dvou policajtech pro posloupnosti. Omezená a monotonní posloupnost. Konvergentní posloupnost je omezená. Monotonní posloupnost má vždy limitu; je-li navíc omezená, pak konverguje. Hromadný bod posloupnosti. Posloupnost vybraná. Ekvivalentní vyjádření hromadného bodu. p16 (1. prosince) ↵ Bolzano-Weierstrassova věta: každá omezená posloupnost má v R hromadný bod. Bolzano-Cauchyho podmínka konvergence. p17 (7. prosince) ↵ Heineho věty: charakterizace limity v bodě, spojitosti v bodě, charakterizace spojitosti v intervalu pomocí posloupností.

8. Taylorův polynom.

Derivace vyšších řádů. Funkce třídy C^n. Malé ó, velké ó, řádová rovnost. Taylorův polynom funkce v bodě. p18 (8. prosince) ↵ Aproximační vlastnost Taylorova polynomu. Derivování a integrování Taylorova polynomu. Příklady Taylorových rozvojů. Zobecněné kombinační číslo. Operace s malým ó u nuly. p19 (14. prosince) ↵ Výpočty limit pomocí Taylorova polynomu. Odhad zbytku po Taylorově polynomu.

9. Riemannův integrál.

Určitý integrál: geometrický význam, očekávané vlastnosti. p20 (15. prosince) ↵ Zobecněný přírustek funkce. Newtonův integrál. Vlastnosti Newtonova integrálu (bez důkazu): linearita, intervalová aditivita, vztah k nerovnosti. Dělení intervalu. Horní a dolní součet, horní a dolní Riemannův integrál. Zjemnění dělení. Vlastnosti těchto pojmů. Definice Riemannova integrálu. Nutná a postačující podmínka existence R.i. Monotonní, omezená funkce má R.i. p21 (21. prosince) ↵ Názorný význam Riemannova integrálu. Funkce spojitá na omezeném, uzavřeném intervalu je na něm stejnoměrně spojitá. Spojitá funkce má Riemannův integrál. Aproximace R.i. při rovnoměrném dělení intervalu. Příklady: signum, Dirichletova funkce. Linearita a intervalová aditivita R.i. p22 (22. prosince) ↵ Monotonie R.i., odhad absolutní hodnoty. Riemannův integrál s proměnnou horní mezí. Důsledky: existence primitivní funkce pro spojitou funkci; rovnost Newtonova a Riemannova integrálu pro spojitou funkci na omezeném, uzavřeném intervalu; základní věta analýzy. p23 (4. ledna) ↵

X. Úvod do teorie množin.

Definice: spočetná a nespočetná množina. Kartézský součin, potenční množina. Příklady spočetných množin. Spočetné sjednocení spočetných množin je spočetná množina. Množina reálných čísel je nespočetná; množina všech podmnožin přirozených čísel je nespočetná. Reprezentace přirozených čísel množinami. Číslo: algebraické, konstruovatelné, transcendentní, vyčíslitelné; vztahy mezi nimi. Existence nevyčíslitelných čísel. p24 (5. ledna) ↵