Käsivarsi/Halti (Finsko)

2.-17.2.2008


FOTKY // PICTURES:
Kilpisjärvi - Saana - Saarijärvi
Saarijärvi - Meekonjärvi - Pihtsusjärvi
Halti, Govddosgáisi
Pihtsusjärvi - Kopmajoki (Somasjärvi) - Meekonjärvi
Meekonjärvi - Kilpisjärvi
Lyngen

KDE TO VLASTNĚ JE? (finské stránky)
TRASA

EVINY POZNÁMKY

Letěli jsme se společností Norwegian Praha - Oslo - Tromso a zpět za zhruba 250 EUR.
Z Tromso do Kilpisjärvi jsme jeli finským taxíkem, dodávka pro 7-8 lidí pro nás přijela na letiště za 300 EUR (norský taxíky jsou mnohem dražší). Zpátky jsme s ní jeli do Lyngseidetu za 220 EUR.
Po Norsku jezdí autobusy, ale přes hranici do Finska v zimě nic nejede.

Určitě sem nejezděte s cestovkou! Chatky nejsou dělané na velké skupiny. Finové preferují jezdit ve dvou až třech lidech a očekávájí, že se budete chovat podobně. Pokud se vám takový způsob nelíbí, jeďte mimo sezónu (jako my) nebo spěte ve stanu.
Určitě sem nejezděte s cestovkou! Je to dražší a méně pohodlné než bez ní. Pokud se bez cestovky neumíte obejít, pak jeďte do Jizerek. Pokud nutně musíte do Laponska, pak vězte, že organizované skupiny nesmí spát v autiotupách (těch co jsou zadarmo) a musí si zaplatit ubytování v placených varaustupách. Ujistěte se, že vaše cestovní kancelář má toto ubytování zaplacené, např. dotazem na finskou lesní správu. Některé cestovky se porušováním pravidel přímo chlubí ("ubytování zdarma") a jiné jenom podvádějí, např. v počtu placených nocí a osob.
Určitě sem nejezděte s cestovkou! Právě kvůli nim a chování jejich klientů Matsähallitus možná chatky zavře a/nebo zpoplatní. Čtěte zde!!!