Sample image

Mgr. Jan Vávra

Pocházím z malé obce Ostroměř v Královéhradeckém kraji.

Studium

Po pěti letech na Základní škole Eduarda Štorcha v Ostroměři jsem se rozhodl přestoupit na osmileté gymnázium do nedalekých Hořic v Podkrkonoší. Jakmile přišlo na řadu vybrat si vysokou školu, tak jsem měl celkem rychle jasno. Za ty roky se ukázalo, že matematika mi byla ze všeho nejbližší, proto jsem se ji rozhodl studovat. Jedinou školou, která pro mě připadala v úvahu, byla Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy, kam po úspěšné maturitě také zamířily mé kroky.

Po dvou letech studia Obecné matematiky, kde jsem získal přehled o základních disciplínách matematiky, jsem se vydal směrem Stochastika, tedy pro zaměření pravděpodobnosti a statistiky, kde jsem spatřil nekonečné množství aplikací. Pod vedením Arnošta Komárka jsem sepsal svou bakalářskou práci Testy homoskedasticity v lineárním modelu, kde jsem se zabýval Bartlettovým a Breusch-Paganovým testem homoskedasticity. Po úspěšných bakalářských státnicích jsem se rozhodl pokračovat ve studiu magisterského oboru Pravděpodobnost, matematická statistika a ekonometrie. Z těchto tří možných odvětví mi bylo nejvíce sympatické statistické zaměření, kde jsem se věnoval pokročilým regresním modelům, moderním statistickým metodám, mnohorozměrné analýze, analýze censorovaných dat a především bayesovské statistice. Bayesovská statistika a především její schopnost se vypořádat i s velmi komplikovanými modely mě učarovala natolik, že jsem se opět pod vedením Arnošta Komárka rozhodl napsat diplomovou práci na téma Bayesovská faktorová analýza, kde jsem přeložil faktorovou analýzu do bayesovštiny a představil metodu, jak se díky tomuto pojetí vypořádat s neznámým počtem latentních faktorů. V září 2018 jsem pak tuto práci úspěšně obhájil a také úspěšně složil státní závěrečnou zkoušku a zakončil tak s prospěchem magisterské studium.

Stálo přede mnou velmi důležité rozhodnutí, zda se vydat se svými nabytými znalostmi do praxe, či pokračovat dále ve studiu. Zvolil jsem doktorské studium, během něhož se hodlám ještě po několik let věnovat bayesovským modelům a jejich implementaci. Právě pracuji na způsobu, jak modelovat longitudinálně zároveň spojité, binární, ordinální i obecné kategoriální veličiny najednou. Bayesovský pohled navíc nabízí celou řadu drobných rozšíření, jakými jsou například bayesovský výběr proměnných či clusterování.

Pracovní zkušenosti

Využil jsem volnějšího rozvrhu v posledním semestru magisterského studia k tomu, abych získal také nějaké pracovní zkušenosti. Na dni firem pro matematiku a informatiku se mi zalíbila medicínská společnost MSD IT (Merck & Sharp & Dohme) s nově postaveným sídlem na Smíchově. Uplatnil jsem zde jak své statistické znalosti, tak i dovednosti se stastistickým prostředím R. Cílem bylo z desetitisíců genových expresí vybrat ty, které mají největší pozitivní vliv na produkci vyvíjeného léčiva. Od července do září jsem pak pracoval na výrobě automatizované aplikace, která by vědcům umožnila zadat nově napozorovaná data, provedla základní analýzy a vrátila jim užitečné informace.

Sport a zábava

Od malička jsem členem České obce sokolské, takže pohyb mi zrovna nechyběl. Všestrannost, stolní tenis, cyklistika a především florbal - to všechno jsem zde provozoval. Účastnil jsem se také všesokolských sletů v letech 2006 (skladba Výlet s aerobikem), 2012 (skladba Nebe nad hlavou) a 2018 (skladby Borci a Spolu). Při studiu na matfyzu jsem si vyhledal florbalový oddíl naší fakulty VŠSK MFF Praha. O víkendech tak pod svým číslem 12 reprezentuji naši fakultu. Pokud máte také rádi florbal či prostě jen rádi sportujete, neváhejte se k nám přidat. Abych neměl málo pohybu, tak jsem ještě přišel na chuť badmintonu.

Velmi rád mám také všemožné karetní (Uno, Bang, ...), deskové (Carcasonne, Citadela, Cyclades, ...) či společenské hry. No a pokud mi zbyde nějaký volný čas, tak si občas zahraji nějakou počítačovou hru, avšak žádné střílečky či moderní hry, preferuji spíše starší strategické hry (Heroes of Might and Magic III).