Orel


Půvabné oblastní městečko Orel (tento pro Čecha těžko srozumitelný název je třeba číst "arjol", což česky znamená "orel") leží na jihojihovýchod od Moskvy na trati spojující tuto metropoli s městy na východní Ukrajině. Projíždějící ukrajinští cestující tu po sobě zanechali stopy v podobě tzv. hákání, jakožto integrální součásti jihovelikoruských nářečí, k nimž se orelská oblast pyšně řadí.



Lepič plakátů slavné skupiny Ahmed má hlad stojí před rodným domem neméně slavného spisovatele Leonida Andrejeva. V tváři se zračí únava z neúspěšného vyjednávání s ředitelem muzea o vylepení plakátů skupiny v okolí budovy.

Orel je typickým městem ruského středního pásu, podobně jako Tula, Kaluga či Rjazaň. Leží na řece Oka, na jejímž soutoku s menší říčkou ve středu města stojí památník, pod nímž mladá Orlata - pionýři a naděje vlasti minulých generací - uložila poselství mladým Orlatům - pionýrům budoucích generací - jehož obsah nám však bohužel není znám. Poselství má být odhaleno za 50 let, a proto nezbývá než doufat, že se do té doby ještě zachovají nějací pionýři schopní toto poselství vyzvednout. Nejen svými pionýry je však pověstné město Orel. Hrdě se hlásí i ke své minulosti literární, v městě se totiž narodila většina známých ruských spisovatelů, kterýžto fakt se projevuje na množství muzeí a literárních památníků. Snad nejvíce je v tomto ohledu zastoupen I. S. Turgeněv (město se pyšní i místem, kde se odehrával děj románu Šlechtické hnízdo), ale nezaostávají ani N. S. Leskov, L. A. Andrejev. Spisovatelé, na které už vlastní muzeum nezbylo, dostali náhradu alespoň v podobě muzea společného, tzv. Muzea spisovatelů-Orlovanů. Budete-li v Orlu v létě, nenechte si ujít výlet parníčkem po řece Oce. V zásadě sice nikam nedojedete, ale sama cesta je velice příjemná.



Na pozadí katedrální chrám, v popředí památník spisovateli N. S. Leskovovi obklopený hrdiny z jeho povídek. Modrá postava sedící ve středu záběru do Leskovových povídek nepatří.

S Moskvou město Orel spojuje vlakové spojení kategorie express - českého cestovatele překvapí tím, že navzdory svému názvu je skutečně rychlé i pohodlné. Hudebníci však při své cestě tímto spojem zaznamenali vážný nedostatek - v celé vlakové soupravě není dovoleno kouřit, a tak se kuřáci potají scházejí tu na jedné, tu na druhé nástupní plošince. Ve vlaku je však přítomen i bystrý policista, který kouřící výtečníky pronásleduje a nutí je hasit cigarety. Kuřáci se tedy v závislosti na pohybu milicionáře přesouvají na různá místa vlaku a vzniká tak jakýsi druh sportu. Pobaveni tímto způsobem zábavy, vrátili se členové skupiny Ahmed má hlad do hlavního města uspokojeni a návštěvu Orlu vřele doporučovali.



Tetky z Orelské oblasti. Rok 1904.



Orelská část fronty v roce 1943

 
Počet obyvatel: 347 000

Průměrná teplota
v lednu: -9 st. C
v červenci: 18 st. C