Magadan a Kolyma


Ještě nedávno byla slova Magadan a Kolyma synonymem utrpení a smrti. Snad nejhorší a zároveň největší lágry byly za Sovětského svazu právě zde. Kolymský kraj oplývá nesmírným nerostným bohatsvtvím a zdejší naleziště zlata patří k nejvydatnějším na světě. Zlatý prach si ale na Kolymě vyžádal stovky tisíc, možná i milióny mrtvých vězňů.Magadan. Metropole kolymského kraje.Kolyma proslula nejhoršími lágry. Zkuste někdy dolovat zlato 16 hodin denně v šedesátistupňovém mraze.

Z Magadanu se však postupem času stalo normální město a o minulosti se raději příliš nemluví. Založen byl ve třicátých letech 20. století na břehu Nagajevského zálivu Ochotského moře. Město protíná od jednoho konce k druhému prospekt Lenina, o kterém magadanci v žertu říkají, že je nejdelší ulicí na světě.Obětem gulagu a stalinských represí je věnován pomník Ernsta Něizvěstného"Nejdelší ulice na světě je náš Leninův prospekt", smějí se obyvatelé MagadanuV zimě se do Magadanu žádná loď nedostane, protože Nagajevský záliv zamrzáMagadan - dálněvýchodní Pec pod SněžkouJednou z nejhezčích čtvrtí Magadanu je 31. kvartál

Skupina Ahmed má hlad navštívila Magadan v rámci svého turné po Dálném východě. Na Kolymu Ahmedi přibyli kolymskou trasou z Jakutska. Od místní firmy Magzolotlag AOO dostala kapela k dispozici červený autobus značky MAZ, se kterým projela všechna významná města kolymského kraje od Susumanu přes Jagodnoe, Sejmčan až po Orotukan.Značnou část kolymského turné absolvovali Ahmedi v červeném autobusu značky MAZOrotukan. Rozkošné městečko na Kolymě s dobrosrdečnými obyvateli. Ahmed má hlad předvedl svou pódiovou šou v orotukanském kině Orotukan (budova s modrou střechou).Kino Orotukan se ukázalo jako ideální koncertní prostorKolymská trasa. Jedeme dál, čeká nás ještě koncert v SusumanuSusumanNa koncertě v Susumanu zazářilo především dechové duo Michal Hroza a Mikuláš KroupaV červeném autobuse MAZ nakonec Ahmed má hlad dorazil do samotného Magadanu......kde ho na prospektu Lenina uvítali představitelé města J. J. Jusupov, M. A. Meresjeva a V. C. Kundin (zleva).

  
Počet obyvatel: 124.000

Průměrná teplota
v lednu: -19/-38 st. C
v červenci: 12/16 st. C


Video z MagadanuBývalí muklové pějí