Voroněž

Voroněž vznikla sice roku 1586, ale datem, ke kterému se všichni pracovníci dopravy hlásí jako k tomu opravdu zásadnímu, je roku 1696. Tehdy ve Voroněži začaly na příkaz imperátora Petra I. Velikého vznikat loděnice, v nichž se budovalo ruské černomořské loďstvo.

Heroická je válečná historie tohoto města. Fašistům se nikdy nepodařilo dobýt levý břeh Donu a fronta se ve městě zastavila na šest a půl měsíce. Město bylo tehdy prakticky srovnáno se zemí. Po válce se ovšem rozrostlo do ještě větší krásy.



Voroněž - město, kde tradice i tep současnosti našly svoje místo



Nad Donem

K heroickým činům obyvatel Voroněže patří stavba přehrady uprostřed města v roce 1972. Demolicí zbytků kapitalistického nábřeží se tak metropole na Donu konečně zcela oddělila od sociálně nespravedlivé minulosti.



Za slavnou sovětskou minulost se voroněžští nestydí

Věda měla ve Voroněži vždy zelenou. Zlatým písmem se do historie sovětské vědy zapsal voroněžský veterinární institut otevřený v roce 1926. Roku 1932 zde vzniká první sovětský Institut koloidní chemie. A poprvé na světě právě ve Voroněže vzlétl 31.12.1968 sovětský nadzvukový dopravní letoun TU144,



V rámci své umělecké činnosti Ahmed má hlad navazuje družební styky s mnohými pracovišti. Při exkurzi v trolejbusovém depu východ se seznámil s několika desítkami zaměstnanců tohoto depa. Z kabiny svého trolejbusu, který vyjíždí na svou pravidelnou trasu od budovy voroněžského nádraží, nám mává Aljoša Glinka. Nazdar Aljošo!



Že jsou tramvajáci opravdoví chlapi a ženy s velkým Ž, není už třeba připomínat. Na snímku ve čtvrti Jugozapadnyj rajon vidíme tramvaj zasloužilé pracovnice rezortu dopravy Voroněžské oblasti S. L. Kuzminové.



Kytarista Ahmeda J.Žemlička ne a ne najít voroněžské Kurské nádraží. Dnes večer vystupuje kapela v kurském Domě tankistů a Ahmed by se neměl opozdit.

Vystoupení ve Voroněži měla poněkud oficálnější ráz než je u Ahmeda zvykem, neboť přicestoval do města na pozvání úřadu gubernátora Voroněžské oblasti. Koncerty Ahmeda v oblastním centru i v důležitých průmyslových střediscích v okolí se staly jednou z nejvýznamnějších kulturních událostí pětiletky. Vystoupení kapely shlédly kolektivy zasloužilých pracovníků průmyslu, zemědělství i dopravy, mezi nimiž nechyběl nejeden hrdina socialistické práce.



U památníku rozgromu německo-fašistických vojsk u Voroněže

Kromě vystoupení ve Voroněži, Liskách či Bobrovu zajel Ahmed i na jeden slavnostní koncert mimo oblast do nedalekého Kursku. Perličkou na dortu Ahmedova pobytu v oblasti mělo být vystoupení v městě Bogučaru, jehož pohnutou historii za občanské války popisuje A. Platonov v socrealistické sáze "Čevengur" (česky Argo 1995). Město je známé především pracovitostí svých obyvatel, kteří každou sobotu pořádají tzv. subbotnik, při němž bez nároku na finanční odměnu přemisťují všechny významné městské budovy, sady a veřejná prostranství. Bohužel dva dny před plánovaným vystoupením v městském kulturním domě se Ahmed dozvěděl, že vetchá, ještě předrevoluční budova kulturního domu nevydržela další z pravidelných přesunů a celá se zřítila. Přitom v jejích troskách zahynul i I.F.Čupurnyj-Vnukov, hlava města. Za těchto smutných okolností musel být bogučarský koncert Ahmeda zrušen.



Vystoupení Ahmeda ve voroněžském Hudebním divadle byl přítomen i tehdejší mer města R. A. Kjuchelbeker spolu se svým zástupcem Č. Ju. Tyňanovem



Voroněžské úřady se vždy dokázaly vzorně starat o pamětihodnosti svého města. Kostelík v pozadí dostal nedávno novou slušivou střechu.

 
Počet obyvatel: 909 000

Průměrná teplota
v lednu: -9 st. C
v červenci: 20 st. C