Ufa

Ufa je hlavním městem republiky Baškortostán, která leží v sousedství Tatarstánu pod svahy jižního Uralu. Vedle všudypřítomných Rusů a Baškirů zde nalezli útočiště ještě Čuvaši, Tataři, Marijci, Ukrajinci, Němci a zhruba sto dalších národností. V samotné Ufě pak žije přes milión obyvatel, avšak metrem se zatím Baškirové svézt nemohou.



Ufa se řadí k mnohým ruským "miliónikům", městům s více než miliónem obyvatel

Baškirsky se Ufa řekne "", protože baškirština patří k turkotatarským jazykům. Někteří badatelé v grafickém znázornění názvu Ufy vidí poselství mimozemských civilizací, avšak tato teorie zatím nebyla "oficiální vědou" potvrzena.



Jízda autobusem ufské hromadné dopravy inspirovala harmonikáře Michala Šmída k přetření své harmoniky na žluto



Na ufské nádraží vás doveze žlutý Ikarus. Pak už stačí jenom nasednout na expres "Baškortostan" a za dva dny jste v Moskvě.

Metro v Ufě sice nejezdí, ale baškirští inženýři již přes dvacet let plánují jeho výstavbu. Na některých místech už byly dokonce instalovány železobetonové ohrady s nápisem "M", takže se metra v Ufě nakonec možná dočkáme. Vždyť i hudební skupina DDT v písničce z roku 1982 "We all live in Ufa" zpívá "lět čérez sto metróóó pastrójat..." (metro postavěj tak za sto let...)



Takhle bude vypadat ufské metro. Hezké, rychlé, moderní.

K baškirské metropoli má skupina Ahmed má hlad vřelý vztah. Narodila se zde totiž duchovní matka kapely J. B. Achmetovna. Na poli kultury znamená Achmetovna pro Baškortostán totéž, co Karel Černoch pro Českou republiku. Na pozvání prezidenta Baškirské republiky Murtaze Rachimova odehrála kapela Ahmed má hlad v Ufě jeden koncert na "Dnech J. B. Achmetovny".



Koncert "Ahmedů" se uskutečnil v ufské Dvoraně Sovětů



Pamětní deska duchovní matky Ahmeda. V baškirštině a ruštině se zde dočteme, že "v tomto domě žila v letech 1959-1969 zasloužilá umělkyně RSFSR a národní umělkyně Baškirské sovětské socialistické republiky Jusupova Beder Achmetovna



Kytarista Jan Žemlička (vpravo) nebyl s baškirským publikem příliš spokojen a baskytarista Štěpán Černoušek (vlevo) mu proto raději zabavil jeho rybičku



Jan Žemlička (vpravo) byl z publika opravdu zoufalý a nepomohl tomu ani brilantní zvukař Nursultan Antonov (vlevo). Spokojený byl ale zpěvák Andrej Novik (uprostřed), který měl na koncertě v Ufě jedinečnou příležitost pocvičit si svou baškirštinu.



Prezident Baškortostánu Murtaz Rachimov se při koncertě uznale pohupoval do rytmu

 
Počet obyvatel: 1 096 400

Průměrná teplota
v lednu: -16 st. C
v červenci: 18 st. C






Lekce baškirštiny