Tobolsk

Tobolsk byl založen roku 1587 oddílem kozáků vedených Danilou Čulkovem. Městem se stal už roku 1590 a až do 18. století plnil funkci vojensko-administrativního centra Sibiře.



Tobolský kreml

Koncem 17. století začala výstavba kamenného Tobolsku. Nákladná stavba byla motivována prestižními důvody: Tobolsk byl prvním městem na cestě mnohých diplomatických poselstev z dálného východu, Číny a střední Asie. A zhýčkaní potomci slavných středoasijských civilizací těžce snášeli ubytování v chlívku.



Pohled od Jermakova pomníku na staré město.

V roce 1621 vznikla v Tobolsku sibiřská eparchie ruské pravoslavné církve. Na sibiřské poměry zde lze dodnes najít nevídané množství sakrálních staveb. Vedle katedrály sv. Sofie a chrámu Petra a Pavla v horním městě najdeme v dolním městě chrámy Archanděla Michaela, Narození Krista, sv. Zachariáše a Alžběty, Svaté Paraskevi (Pjatnickaja), sv. Ondřeje a sv. Kříže (Krestozdiženskaja). Především poslední tři jsou ovšem v téměř katastrofálním stavu (klenby buď těsně před zřícením nebo už po).



O kostely v Tobolsku nouzi nemají. Ten v pozadí (Krestozdviženskaja cerkov) kupříkladu slouží jako maštal. Tatarskou pastevkyni v popředí nebylo lze ze záběru vystrnadit.

Kromě pravoslavných svatyní sídlí v Tobolsku i další chrámy. Především upravená mešita sibiřských Tatarů, kteří před příchodem Rusů území západní Sibiře ovládali. Pod kremlem stojí i nově rekonstruovaný římsko-katolický kostel a mezi horním městem a sídlištěm se nachází zbrusu nový kříženec pevnosti, luxusní vily a kostela (baptisté, mormoni, či někdo další?).



Cesta ke kremelské bráně (tzv. Rentěreja). Začátkem 18. století ji zbudoval věhlasný stavitel Semjon Remezov.



Krásné dřevěné divadlo už v Tobolsku nenajdete. Před několika lety ho potkal osud českého Národního divadla. Tobolští si sice nastřádali na nové, ale tentokrát volili žáruvzdornější meteriál: beton.



V Ťumeňské oblasti nesmírně populární skupina "Rečnyje pacany". Přes nízký věk členů udivovala tobolská chlapecká formace, která Ahmedu předskakovala na několika koncertech jeho západosibiřského turné, virtuózní technikou hry a nedětským nasazením.



Skomírající bývalé centrum Sibiře v sedmdesátých letech oživila výstavba petrochemického kombinátu

Většina obyvatelů Tobolsku bydlí v pěkném panelovém domě na osmdesátitisícovém sídlišti při cestě z původního města na nádraží. Špinavá, nehygienická zákoutí starého města nemají rádi, neboť kazí dobrou pověst tobolských pracujících i v zahraničí. Proto doufají, že všechny problémy v brzké době vyřeší komplexní asanace celého areálu starého města. Pro ty, kteří se budou chtít seznámit se zajímavou historií města, se chystá nové panelové muzeum s instalací fotografií a historických exponátů, vše pěkně hygienicky, za sklem moderních vitrín.



Žena za pultem. V nelehké službě na dispečerské stanici "Aremzjany" se ženy mužům ve všem vyrovnají.



Nádraží. Stačí nasednout na čtyřku a za necelou půlhodinku jste u kremlu.



Z jediného kamenného kremlu za Uralem se otvírá pohled na soutok Irtyše a Tobolu

 
Počet obyvatel: 98 000

Průměrná teplota
v lednu: -17 st. C
v červenci: 19 st. C