Gruzie

Na jih od hřebene Velkého Kavkazu se prostírá území svrchovaného státu Gruzie (Sakharthvelos Respublika). Její obyvatelstvo tvoří především Gruzíni (asi dvě třetiny), Arméni, Ázerbajdžánci, Rusové, Oseti, Kurdové a řada dalších národnostních menšin. Gruzie je rozdělena Lichiským hřebenem na východní a západní část.



Typická krajina v západní Gruzii. Okolí Batumi.

Západ země je porostlý hustou subtropickou vegetací - bambusovými houštinami, eukalyptovými háji, citrusy, banánovníky - a svědčí také mezi všemi labužníky proslulému gruzínskému čaji. Oproti zlatým dobám sovětského hospodaření, kdy byl plán sklizně plněn na 400%, však produkci čaje neblaze poznamenala současná hospodářská krize.



Polopoušť v oblasti Garedža na východních hranicích, proslulá svými jeskynními kláštery, množstvým velkých jedovatých hadů a zlými ovčáckými psy

Východní část země je podstatně sušší. Nejvýchodněji na úpatí Velkého Kavkazu se rozkládá kraj Kachetie, proslulý výborným vínem (testováno členy kapely) a řadou památek.



Hrad Gremi (cca 12. stol.) na výběžcích Velkého Kavkazu

Hlavním městem Gruzie a kulturním srdcem Zakavkazska je Tbilisi (Teplice), založené v 5. stol. králem Vachtangem Gorgasalim a které má v současné době přes milion obyvatel.

Tbilisi bylo také hlavním stanem propagandisticko-průzkumných výprav podniknutých některými členy kapely do těchto panenských končin.

Gruzíni jsou národem bojovným, ale také až nebezpečně pohostinným, jak se o tom na svých cestách mohli přesvědčit i členové kapely. Avšak díky pilné přípravě a svědomitému tréningu vždy se ctí obstáli.



Basista Štěpán Černoušek se svými novými přáteli při úspěšném pronikání mezi lid (bílý kanistr vlevo byl na počátku procesu plný vína)



Ne vždy však šlo sbližování s prostým lidem tak hladce. Na snímku tentýž s představitelem mladé venkovské inteligence. Jeho úsilí bylo nakonec korunováno úspěchem.

Gruzínština, oficiální jazyk Gruzínské republiky, se řadí do kartvelské skupiny tzv. kavkazské jazykové rodiny a není příbuzná s žádným evropským jazykem. Už téměř po 2000 let používá své vlastní písmo. Gruzíni se právem pyšní starou literární tradicí a bohatým písemnictvím. Nejproslulejším básníkem byl patrně Šotha Rusthaveli žijící ve 13. stol., autor známého díla Vepchvistqaosani (Mládenec v tygrí kůži). Největšího rozmachu dosáhla Gruzie za panování královny Tamar ve 13. stol.



Jeskynní klášter Vardzia na hranicích s Tureckem zbudovaný ve zlatém období Gruzie na počátku druhého tisíciletí

Gruzíni se narozdíl od většiny svých sousedů hlásí k pravoslavnému křesťanství, které tu zapustilo kořeny už ve 4. stol., kdy jej do Gruzie podle pověsti přinesla ze Sýrie svatá Nino. Jeho stopy jsou patrné takřka na každém kroku.



Katedrála Alaverdi, východní Gruzie

Kromě talentovaných literátů dala Gruzie světu i významné revolucionáře a státníky jako např. S. Ordžonikidze, L. Beria, A. Abašidze, mezi nimiž nejvíce proslul J.V. Stalin, kterému bylo v jeho rodišti - Gori - zbudováno velkolepé muzeum.



Vagón speciálně vyrobený pro J.V. Stalina, stojící na náměstí města Gori, je součástí expozic Stalinova muzea, jehož budovu lze vidět v pozadí

Horské oblasti v údolích Velkého Kavkazu jsou velmi svérázným koutem Gruzie s osobitou kulturou, obyčeji a mnohdy i jazyky. Obyvatelé se tu živí především pastevectvím a po staletí směňují maso a mléčné produkty za jiné potraviny s obyvateli nížin. Drsný způsob života a neustálé války s jinými horskými národy i vlastními soukmenovci jen znásobil bojovnost zdejších obyvatel.



Věžovitá opevněná obydlí v horských vesnicích na hranici s Čečenskem

Jižní oblasti Gruzie, především horskou stepí pokryté hory Malého Kavkazu, jsou osídleny převážně arménským obyvatelstvem. I do těchto odlehlých končin pronikli naši členové na jedné z mnoha výprav.



Zpěvačka Laura Kopecká, na ochranu před násilnickými nájezdy horských lupičů a místních opilců v převleku za domorodou muslimku



Dopravní uzel celé oblasti - nádraží v Tambovce na břehu jezera Pharavani



Basista Štěpán Černoušek se poprvé v životě setkává se svým nevlastním bratrem Kachabrem Černouškidzem (uprostřed). Jejich rozhovor tlumočí Petr Maršík (vlevo).



Mezi svými. Stařenky dostaly jakkostní jabloneckou bižuterii, hoši se těší až ukážou své nové plastikové trabantíky kamarádům, ale nejdřív se všichni sejmeme na památku.

    
Počet obyvatel: 5 400 000

Průměrná teplota
v lednu: 5 st. C
v červenci: 24 st. C