Pozadavky ke zkousce z Matematicke analyzy pro fyziky, 2. rocnik (F064)

Letni semestr 1995/96

Zde muzete obdrzet tyto pozadavky ve forme ps souboru


Pisemna cast zkousky

Pisemna cast zkousky bude tentokrat trvat dve a pul hodiny , ve kterych bude nutno vyresit tentokrat ctyri priklady. Naprotitomu se vracim k filozofii: "Zkouska zacina odevzdanim pisemky", tj. az po uplynuti onech 2.5 hodiny budete se moci rozhodnout, zda se vam pisemka povedla nebo ne. Ty ctyri priklady budou:


Literatura k pisemne casti zkousky

  1. Jiri Kopacek (& kol.) Priklady z matematiky pro fyziky III. skriptum MFF UK, SPN, 1988 (obsahuje: Plosny integral)
  2. Jiri Kopacek (& kol.) Priklady z matematiky pro fyziky IV. skriptum MFF UK, SPN, 1988 (obsahuje: Fourierovy rady, obe transformace, komplexni analyzu)
  3. Miroslav Brzezina, Ivan Netuka Vybrane kapitoly z matematicke analyzy: Priklady z analyzy v komplexnim oboru. Brozurka MFF UK, 1988 (Obsahuje: Komplexni analyzu)
  4. L.I.Volkovyskij, G.D.Lunc, I.G.Aramovic Sbornik zadac po teorii funkcij komplexnogo peremennogo (rusky) Nauka, Moskva, 1970 (Obsahuje: Komplexni analyzu v dosti sirokem zaberu)
  5. Karel Rektorys a kol. Prehled uzite matematiky I, II. Prometheus, Praha, 1995 (To neni sbirka prikladu, ale souhrn matematiky ve smyslu "aplikace pro praxi"; najdete zde i resene priklady)
Doporucuji zejmena Kopacky III a IV, kde je dostatek prikladu. Dobra sbirka prikladu (s navody) na komplexku je B&N. Tezsi priklady (nebudou ve zkouskove pisemce) na pouziti residuove vety obsahuje dodatek ke sbirce Kop IV.

Pocitejte si, nechavejte si ode mne kopirovat priklady atd.


Pozadavky k ustni zkousce

Pozadavky jsou rozdeleny do nekolika zakladnich okruhu. V kazdem okruhu nejprve specifikuji pojmy, ktere s danou problematikou souviseji a ktere byste meli znat. Nasleduje vycet faktu z daneho okruhu, ktere povazuji za dulezite. "Bez dukazu" znamena bez dukazu, jinak vzdy s dukazem.
  1. Plosny integral
    • Pojmy: Jednoducha a zobecnena k-plocha; parametrizace; orientace plochy; spojite pole normal; integral prvniho a druheho druhu; Grammuv determinant.
    • Fakta: Definice integralu prvniho a druheho druhu, nezavislost na parametrizaci, souvislost obou integralu Veta o Grammove determinantu (2-plocha v R3). Odvozeni vztahu pro normalu a vztahu pro vypocet integralu obou druhu, je-li plocha zadana explicitne, implicitne Gauss-Ostragradskeho veta (naznak dukazu v R3) Dusledky G-O vety: veta o divergenci, per partes, Greenovy formule Greenova veta Stokesova veta Definice vektoroveho soucinu n-1 vektoru v dimenzi n, geometricka interpretace, definice integralu obou druhu v teto situaci Gauss-Ostrogradskij v n dimenzich (bez dukazu) Lemma o objemu k-dimenzionalniho rovnobeznostenu v n dimenzich, definice integralu 1. druhu v teto situaci.
  2. Fourierovy rady
    • Pojmy: Trigonometricka rada, Fourierova rada vzhledem k systemu funkci, funkce po castech C1, Dirichletovo integracni jadro, Besselova nerovnost, Parsevalova rovnost, Hilbertuv prostor, ortogonalni system, abstraktni Fourierova rada podle OG systemu prvku, uplny OG system, prostory Lp.
    • Fakta pro rady v sinech a cosinech: Riemann-Lebesgueovo lemma Riemannova veta o lokalizaci Veta o konvergenci Fourierovy rady pro po castech C1 funkce Besselova nerovnost a Parsevalova rovnost Derivovani a integrovani Fourierovych rad (znalost vsech odprednesenychh faktu a dukaz 1 vety souvisejici s derivovanim a 1 vety souvisejici s integrovanim).
    • Fakta pro abstraktni rady: Definice Hilbertova prostoru, prostoru Lp, Holderova nerovnost (bez dukazu), definice abstraktni Fourierovy rady Besselova nerovnost, Parsevalova rovnost, souvislost s uplnosti OG systemu Veta o tom, ze reseni okrajove ulohy pro obycejnou dif. rovnici generuji OG system (bez dukazu).
  3. Komplexni analyza
    • Pojmy: Gaussova rovina, stereograficka projekce, argument/Argument, viceznacna funkce a jeji spojita jednoznacna vetev, holomorfni funkce, Cauchy-Riemannovy podminky, harmonicka funkce a funkce harmonicky sdruzena, jednoduse souvisla oblast, zobecneny Lebesgueuv integral, zobecnena mocninna a Laurentova rada, isolovana singularita, residuum.
    • Fakta: Holomorfni funkce v bode a na oblasti, veta o Cauchy-Riemannovych podminkach (Hladke) slozky holomorni funkce jsou harmonicke; veta o harmonicky sdruzene funkci k zadane harmonicke funkci Definice krivkoveho integralu, definice primitivni funkce, veta o ekvivalencich vyroku ``miti primitivni funkci''` Cauchyova veta Jordanovo lemma Cauchyuv vzorec Morerova veta Weierstrassova veta o holomorfnosti rad funkci Veta o mezikruzi (o malem a velkem polomeru) pro zobecnenou mocninnou radu - s naznakem, z ceho znameho to plyne Veta: k holomorni funkci v mezikruzi existuje prave jedna zobecnena rada Klasifikace isolovanych singularit, definice residua Ekvivalentni charakterizace odstranitelnych singularit Kazdy pol ma nasobnost, ekvivalentni charakterizace polu Podstatna singularita a jeji charakterizace, Casorati-Weierstrassova veta Pravidla pro vypocet residui Residuova veta Laurentova rada a residuum v nekonecnu, Riemannova veta pro sferu (soucet vsech residui vcetne v nekonecnu je nula) Liouvilleova veta Zakladni veta algebry Veta o jednoznacnosti s dusledky pro jednoznacnost rozsireni elementarnich funkci z realne osy.
  4. Fourierova a Laplaceova transformace
    • Pojmy: Fourierova transformace prima a opacna, multiindex, prostory Lp, prostor S, konvoluce, hustota prostoru v jinem prostoru, Parsevalova rovnost, Laplaceova transformace, prostory L1loc a L1+.
    • Fakta: Definice Fourierovy transformace (F.T.) prime a opacne pro funkce z L1, ukazat, ze je to funkce spojita s nulovymi limitami v nekonecnech (Reimann-Lebesgueovo lemma) Vztah F.T. a derivovani (s dukazem pro 1 dimenzi a prvni derivaci) Konvoluce, pro jake funkce existuje (bez dukazu), F.T. konvoluce je soucin F.T. Definice a vlastnosti prostoru S (bez dukazu) Veta o inverzi pro funkce z S Fourierova transformace soucinu Veta o inverzi pro funkce z L1 Parsevalova rovnost a rozsireni F.T. na prostor L2, inverzni formule v L2 (uvahy o hustote). Definice Laplaceovy transformace (L.T.), jeji zakladni vlastnosti (definicni obor, holomorfnost, omezenost, limity, derivovani), souvislost s F.T. Pocetni pravidla s L.T. (substituce, posunuti, derivovani, integrovani, konvoluce - bez dukazu ci s naznaky) Vety o inverzi pro L.T. (v rozsahu prednasky).


Literatura k ustni casti zkousky

Nejblize prednasce jsou skripta Kopacek a kolektiv, a to nasledujicim zpusobem: Seznam doporucene (zkouskove) literatury:
  1. Vlastni poznamky z prednasek
  2. Kopacek, J.: Matematika pro fyziky IV. (skriptum MFF UK)
  3. Kopacek, J.: Matematika pro fyziky V. (skriptum MFF UK)
Dalsi mozna (doplnkova) studijni literatura: