Saratov


Centrum města stojí za návštěvu

Město leží na pravém břehu Volhy, 858 kilometru jihovýchodně od Moskvy. Saratov byl založen buď v letech 1584 - 89 na místě tatarské osady na levém břehu řeky, nebo vznikl v roce 1590, kdy podle jiné teorie byla postavena na témže místě pevnost. Kapela se přiklání k druhé variantě, protože pevnost byla postavena kvůli Volze. Nic to nemění však na tom, že původní město v roce 1613 shořelo a bylo znovu postaveno (1616 - 1619) na témže místě. O sto jedna let později car Alexej Michajlovič nechal přesunout město na druhý břeh řeky.



Saratov na začátku 20. století. Nábřeží s městotvornou dopravou.

V Saratovské oblasti žilo do druhé světové války velké množství německých kolonistů (pozor neplést se mediálně známnějšími Něnci). V letech 1922 - 1941 zde existovala Republika povolžských Němců s hlavním městem Engelsem (do roku 1931 Pokrovskem). V současné době německá menšina tvoří pouze šest promile obyvatelstva oblasti. Přes nedobrovolný pobyt v sovětské střední Asii (a na jiných ještě příjemnějších místech), vedla cesta povolžských Němců v osmdesátých a devadesátých letech do Německé spolkové republiky (pozor neplést s mediálně známnějším Něneckým autonomním okruhem). V jazyce navrátivších se Němců dodnes zůstaly některé zvláštnosti svědčící o ruské vlasti, například zajímavé je označení vlaku kategorie eurocity slovním spojením "der firmennyj Zug" (rusky: firmennyj pojezd), jak měla možnost kapela zaznamenat při cestě vlakem EC Berlín - Praha z rozhovoru s účastníky zájezdu bývalých německých kolchozníků.



Mezi Saratovem a Engelsem

Saratov je městem průmyslu, vzdělanosti, kultury, oddechu i sportu. Klasická struktura ruského města je hojně obohacena architektonickými památkami (Chrám svaté trojice, rodný dům M. A. Ustinova, teologický seminář, Divadlo opery a baletu, Radiševovo výtvarné muzeum, konzervatoř a krytá tržnice).



JAK-40 - výrobek saratovských leteckých závodů ve službách letecké společnosti Chanty-avia, hlavního dopravce Chantymansijského autonomního okruhu

Saratov se vyznačuje především kulinářstvím, a právě přehršel chutných pokrmů inspirovala členy kapely při jeho návště. Hoši obešli nekolik saratovských domácností, aby se přiučili umu saratovských kuchařek. Kromě toho, že se tyto zkušenosti hojně zůročily v koncertních projevech kapely, zcela jistě ovlivnily i soukromý život jednotlivých členů. Ze statistické analýzy vstupních udajů bylo zjištěno, že kapelu nejvíce ovlivnily boršče a to v následujícím pořadí.

Saratovský boršč

Saratovský boršč je nejlepším borščem mezi všemi boršči. Jeho příprava je nenáročná, zvládne ji nejeden Saratovan.

Suroviny na 8 porcí (pro všech 8 členů kapely): 2 velké červené řepy, 40 dkg bílého hlávkového zelí, 4 brambory, 2 mrkve, 2 cibule, 2 petržele, 16 dkg rajčatového protlaku, 10 dkg tuku( olej, sádlo), 2 lžičky cukru, 2 lžíce 3 % octa, sůl, 10 dkg smetany, zelená petrželka, 4 litry masového vyvaru nebo vývaru s kostí (lze použít koncentrovaný bujón Magi)

Řepu omyjeme, očistíme, nastrouháme na hrubém struhadle. Zalijeme trochu vývarem (aby byla řepa lehce namočená), přidáme rajčatový protlak, ocet, tuk a dusíme řepu do změknutí. Přidání octa je důležité, bez něj by řepa ztratila barvu.

Příprava vývaru je snadná. Přiměřené množství masa, kostí nebo jejich kombinace vyvaříme ve vodě. Hovězí kosti vaříme 3,5 - 4 hodiny, vepřové a skopové kosti 2 - 3 hodiny. 40 až 30 minut před koncem vaření přidáme do vývaru očištěnou zeleninu (cibuli, mrkev, petržel). Po uvaření osolíme, přecedíme a dále používáme jako vývar.

Zelí nakrájíme na nudličky, brambory na tenké plátky, které ještě rozkrájíme na malé obdélníčky (1x1,5 cm). Vložíme do hrnce, zalijeme vývarem a vaříme. Na pánvi připravíme zahušťovací směs. Očištěnou mrkev a petržel nastrouháme na jemném struhadle. Cibuli nakrájíme na půlkolečka a osmažíme na tuku. Přidáme nastrouhanou mrkev a petržel a doosmažíme. Do hrnce s výrem s vařeným zelím a bramborami přidáme dušenou řepu a zahušťovací směs a vše zamícháme. Vaříme ještě 5 až 10 minut, po té boršč dochutíme cukrem a solí. Boršč podáváme se smetanou a ozdobený zelenou petrželkou.



Hlava Saratova Jurij Nikolajevič Akseněnko je otcem dvou dcer a dědečkem jedné vnučky a jednoho vnuka. Gratulujeme!

Studený boršč

Suroviny na 8 porcí (pro všech 8 členů kapely): 2 červené řepy, 2 mrkve, 2 mladé cibule s natí, 20 dkg řektviček, 0,5 kg salátové okurky, 8 vajec, lžíce cukru, 2 lžíce octa, 3 litry nálevu z řepy, 20 dkg smetany, sůl.

Řepu a mrkev oškrábeme vlošíme do hrnce s vodou a vaříme do měkka. Po té vývar přecedíme a řepu s mrkví na hrubo nastrouháme. Oloupanou okurku nastrouhame také na hrubo. Uvaříme na tvrdo vejce. Vývar z řepy a mrkve osolíme, osladíme a okyselíme. Mladou cibulku nakrajíme na kousíčky, ředkvičky na tenké plátky. Připravenou nastrouhanou a nakrajenou zeleninu dáme do vychladlého vývaru. Neohříváme. Podáváme s rozkrojeným vejcem, smetanou a ozdobené zelenou petrželkou.



Studený boršč - osvěžující lahodná pochoutka pro letní měsíce

Houbový boršč

Suroviny na 8 porcí (pro všech 8 členů kapely): 10 dkg sušených hub, 3 velké červené řepy, 80 dkg bílého hlávkového zelí, 4 mrkve,3 cibule, 2 petržele, 16 dkg rajčatového protlaku nebo 4 rajčata, 10 dkg rozpuštěného másla, 2 lžíce mouky, 1 vrchovatá lžíce cukru, 3,6 litru houbového vývaru, 10 dkg smetany, sůl.

Sušené houby zalijeme vodou a necháme 10 až 15 minut namočené, pak vodu vylejeme, houby několikrát propláchneme a namočíme do studené vody (na 7 litru vývaru použijeme 1 kilogram sušených hub). Houby necháme louhovat 3 - 4 hodiny. Po té houby v té samé vodě uvaříme do měkka. Vyvařené houby vyndáme z vývaru, propláchneme horkou vodou a nakrájíme na nudličky. Vývar přecedíme přez cedník. Řepu uvaříme ve slupce, kterou pak oloupeme a řepu na hrubo nastrouháme. Cibuli nakrájíme na půlkolečka, přidáme nakrájené houby a osmahneme, po té přidáme na jemno nastrouhanou petržel a mrkev a doosmahneme.

Nakrájené zelí na nudeličky vložíme do hrnce, zalijeme houbovým vývarem a vaříme do měkka. Po té přidáme nastrouhanou řepu a přípravenou osmahlou zeleninu s houbami. Vše vaříme do měkka. 10 až 5 minut před koncem, přidáme do boršče jížku, cukr a sůl.



Při žádné návštěve Saratova nezapomene baskytarista Štěpán Černoušek navštívit některou z vyhlášených místních šašlikáren



Pečená prasátka - saratovská hospodyňka si ale vyhraje!



Nudlová polévka s utopeným zaběhlým saratovským kuřetem



Saratovské pelmeně - zdraví, vitalita, energie



Blinčíky - zkloubení saratovského kulinářského umu a kynuté hmoty




Mikuláš Kroupa je spokojen. Málokde se klarinetista Ahmeda nají tak dobře jako u své saratovské babičky.

 
Počet obyvatel: 898 700

Průměrná teplota
v lednu: -12 st. C
v červenci: 22 st. C