Origami šperky

Origami šperky jsou nádherným doplňkem, a úžasným dárkem!

Chiyogami design

Origami náušnice jsou ručně skládané z japonského papíru. Jedná se jeden z nejúžasnějších materiálů pro tvorbu šperků je japonský papír s Chiyogami designem. Slovo Chiyogami vzniklo na počátku 17. století složením slov chiyo (tisíc generací) a kami (papír). Papír s Chiyogami designem je nádherný a luxusní japonský materiál. Typickým vzorem Chiyogami designu jsou geometrické obrazce, texty nebo přírodní motivy (rostliny, motýli, květiny, ptáci atd.). Vzory jsou většinou nakreslené v poměrně malém měřítku s nesčetným opakováním, podobně jako ty, které najdeme na japonských tkaninách. Díky příbuznosti s látkovými vzory je tento design někdy označován také jako Yuzen – podle oblasti, která se proslavila svými sofistikovanými technikami pro barvení látek. Avšak toto označení není zcela přesné, nebo je určeno především pro látkové vzory.

Typické motivy Chiyogami designu

Obrazce a symboly, které jsou na papíru vyobrazené, jsou často inspirované starými japonskými dřevořezbami. Původně byl Chiyogami design navržen pro výzdobu interiérů v domě, postupně se pak začal přenášet i do jiných oblastí, například na kimona. Při designové práci s Chiyogami motivy, můžeme využít také jejich specifickou symboliku a přenést tak význam předmětu s Chiyogami motivem také do duchovní roviny. Například motiv jestřába vyjadřuje přání dlouhého života, bambus symbolizuje flexibilitu, motivy s borovicovými větvemi a švestkovými květy představují hodnotu vytrvalosti. Rozsah Chiyogami vzorů je nekonečný a designéři jsou ve svém vývoji nových fascinujících motivů neúnavní. Při vytváření nových návrhů se inspirují japonskou módou, knihami, uměním a samozřejmě také okouzlující japonskou přírodou.

Výroba Chiyogami papíru

Chiyogami se vyrábí ručně metodou sítotisku, přičemž se každá vrstva na papír nanáší pomocí hedvábné šablony. Chiyogami papíry jsou obvykle tvořeny čtyřmi až pěti barvami. Výroba tohoto papíru má v Japonsku již mnohaletou tradici a dodnes se vyrábí v mnoha malých rodinných dílničkách po celém Japonsku. Ačkoliv v dnešní době existuje mnoho variant Chioyami papírů – liší se svou hmotností, rozměrem, počtem a intenzitou barev či kvalitou tisku, autentický Chiyogami papír se vyznačuje právě živými barvami a intenzivní barvou, která je odolná vůči vyblednutí.

Možnosti využití Chiyogami designu

Díky jeho působivým vzorům má Chiyogami papír prakticky neomezené množství způsobů jeho použití. Japonské papíry s Chiyogami designem jsou vhodné ke skládání origami, výrobě záložek do knih, obálek, pozvánek, výrobě šperků, stínidel, jako krycí papíry pro knihaře, či k rámování.