Obecný popis spojení

Poznámka na úvod: zde najdete teoretické zázemí k naplánování cesty. V praxi je ovšem (všude na Balkáně) ve hře velký náhodný faktor, proto nahlédněte i do sekce konkrétní jízdy, která podá neméně užitečných informací.

Zřejmě nejlevnější způsob je autostop. Není to ovšem zrovna nejrychlejší. Navíc v Rumunsku je zvykem za stop platit, a to poměrně hodně - až 0.5 Kč/km/osoba (dost se to liší). Někdy sice po cizincích nic nechtějí, ale na druhou stranu jsem slyšel, že po někom byly peníze dost brutálně vymáhány. Je dobré se informovat předem. Taky je rozdíl mezi řidiči, co berou, když někam jedou sami, a mezi těmi, co fungují spíše jako ilegální taxíky - a že jich je hodně, zvlášť u maďarských hranic. Celkem standardní způsob stopování je, že stojíte na autobusové zastávce, nijak nemáváte a občas zastaví nějaký domorodec a nabídne vám svezení. Ve vesnicích s hlavní silnicí lze postávat kdekoliv, kde se dá zastavit.

Další možnost je přímý autobus. Jakýkoliv zájezd vyjde ukrutně draho - pod 4000 Kč se nedostanete. Vyjímku tvoří CK Jenda, který vypravuje autobusy více či méně nepravidelně z Brna na maďarsko-rumunskou hranici, do Oradey, Aradu i do některých hor. Ceny jsou cca 1200-1500 Kč (zpáteční lístek do Oradey), ale v nelukrativních termínech se dá jet i za lukrativních 200 Kč (1 směr). Nezkoušel jsem osobně, zkoušel kamarád, vcelku spokojen. Info viz jejich web.

Další možnost je přímý vlak. Jenže jen jízdenka do Aradu stojí pár tisíc. Pokud by člověk měl nějaké forinty a leie, nabízí se následující možnost. Koupit si jízdenku na maďarskou hranici, pak u maďarského průvodčího s mírným příplatkem jízdenku na rumunskou hranici a u rumunského průvodčího totéž do Aradu. Neznám nikoho, kdo by to zkoušel, takže nevím, kolik činí maďarský či rumunský příplatek za koupení lístku ve vlaku (na vnitrostátním úseku nám připočítal cca 50 Kč, ale na hranicích se může lišit). Zato jsem slyšel, že obě hranice lze přejet za úplatek průvodčímu. Na slovensko-maďarské hranici prý řádově 20-30 DM za 2 lidi, na rumunské dle nálady 0 až velmi mnoho. Forinty jsou občas k dostání na Václaváku, ale za zlodějský kurz.

Dále je možná kombinace této a následující metody. Mezi Slovenskem a Maďarskem jsou k mání velmi levné zpáteční jízdenky (jen o málo dražší než vnitrostátní jízdné). Je tedy možné na Slovensku koupit lístek až na rumunskou hranici. Nevýhoda: nutnost vracet se stejnou cestou a mírně vyšší náklady. Výhoda: časová úspora.

No a pak je tady možnost pro nás chudé - jet per partes, neboli od hranice k hranici. To vyjde každopádně nejlevněji (nepočítaje Jendu ve vhodný termín).

Ještě jedna důležitá věc - kde vzít leie. Velmi výhodné směnárny jsou přímo v celním prostoru silničních přechodů. Naopak cikáni u hranice mění špatně, je třeba smlouvat, ale ani tak to není úplně ideální. Ve vnitrozemí je výhodné chodit do kamenných bank. V Aradu a v Oradei jsou na nádraží non-stop směnárny, poměrně dobré kurzy.

A nejdůležitější na závěr: Palacinkáreň Lacinka v Bratislavě má otevřeno Po-Pá 11-20, Ne 14-21. Proč je to nejdůležitější pochopí každý, kdo tam zavítá. Od hl.st. rovně k první velké křižovatce, doleva cca 200 metrů.