MFF UK

Informace ke zkouškám z Matematiky II

Letní semestr 2019/2020


Úvodní poznámka: Tento semestr je výjimečný v tom, že většinu semestru výuka probíhá distanční formou v důsledku vládních opatření, která mají omezit šíření nemoci COVID-19. Stejná či podobná omezení lze očekávat i v průběhu zkouškového období, proto tomu přizpůsobuji i systém zkoušení. I když se některá omezení postupně uvolňují, nelze přesně předvídat rozsah a načasování jejich uvolnění, protože to bude záviset na aktuálním vývoji situace. Systém zkoušení je však třeba stanovit s dostatečným předstihem, což tímto činím. Zejména, v souladu s univerzitními pokyny, zkoušky se budou konat distanční formou. Některé obvyklé podmínky jsou pro tento semestr výjimečně zmírněny.

  1. Obecné podmínky:
    1. Zkoušku mohou skládat studenti, kteří mají předmět Matematika II pro tento semestr řádně zapsán v Studijním informačním systému, a kteří v tomto semestru získali zápočet z Matematiky II.
    2. Zkouška má tři části - početní písemnou část, teoretický test a ústní část.
    3. Tyto tři části je třeba skládat v uvedeném pořadí. K tomu, aby student mohl skládat teoretický test, musí úspěšně absolvovat početní písemnou část. K tomu, aby student mohl skládat ústní část, musí úspěšně absolvovat teoretický test.
    4. Pokud student neuspěje u zkoušky a má právo na opravný termín, pak si musí zvolit jednu z následujících možností:
      • Buď si nechá započítat již složené části s tím bodovým hodnocením, kterého dosáhl;
      • nebo bude skládat celou zkoušku znovu a k dosaženému hodnocení v již složených částech se nebude přihlížet.
      Pokud student pro první opravný termín zvolí druhou možnost a opět zkoušku nesloží, pro druhý opravný termín se při první volbě započítává výsledek prvního opravného termínu a k řádnému termínu se nepřihlíží.
  2. Podmínky pro početní písemnou část:
    1. Skládá se z pěti příkladů.
    2. Za vzorové příklady lze považovat příklady z písemek z minulých let (viz archiv). Struktura písemek bude stejná jako v LS 2010/2011.
    3. Za řešení je možné získat maximálně 50 bodů (příklad na matice a příklad na aplikaci věty o implicitní po 8 bodech, příklad na parciální derivace za 9 bodů, příklad na extrémy za 15 bodů, příklad na konvergenci řad za 10 bodů).
    4. Písemka bude zadána prostřednictvím systému Moodle. V určený čas bude zadání zpřístupněno. Student příklady vyřeší na vlastní papír. Tato řešení pak naskenuje či nafotí a nahraje do systému Moodle. Na řešení příkladů má student 120 minut čistého času, dalších 40 minut je určeno na skenování, focení a nahrávání. Po uplynutí 160 minut budou nahraná řešení automaticky odeslána.
    5. Při řešení je možno používat libovolnou literaturu (jako např. tabulky, skripta, poznámky z přednášek atp.).
    6. Při řešení není žádoucí používat výpočetní techniku. Jelikož to není možné kontrolovat, bude při řešení kladen velký důraz na postup a zdůvodnění jednotlivých kroků. Pokud budou nějaké kroky v řešení chybět, nebude příslušná část řešení uznána jako správná.
    7. Opravená řešení budou rovněž nahrána do Moodle. Případné nejasnosti bude možné konzultovat (e-mail, Moodle chat, Skype).
    8. Student úspěšně absolvuje písemnou část, jestliže získá alespoň 26 bodů.
  3. Podmínky pro teoretický test:
    1. Teoretický test se koná po úspěšném složení písemné části.
    2. Za teoretický test je možné získat nejvýše 25 bodů. Pro úspěšné složení je třeba získat alespoň 13 bodů.
    3. Test se bude konat prostřednictvím systému Moodle v určených termínech. Odpovědi se budou vyplňovat přímo do systému. Bude obsahovat uzavřené i otevřené otázky. Lhůta pro vypracování je 105 minut (1 hodina a 45 minut).
    4. Používání literatury bude povoleno. Otázky budou testovat porozumění látce, nikoli mechanickou znalost znění definic a vět. Vzorový test (včetně správných odpovědí) a také seznamy definic a vět, které je třeba znát a rozumět jim jsou zde.
    5. V rámci teoretického testu nejsou zkoušeny důkazy vět, ale porozumění jejich znění a schopnost je používat.
    6. Při přípravě jistě pomohou cvičné testy, které jsou již v Moodle k dispozici.
  4. Podmínky pro ústní část:
    1. Ústní část se koná po úspěšném složení teoretického testu.
    2. Za ústní část je možné získat nejvýše 25 bodů.
    3. Není stanovena minimální hranice pro úspěšné složení. Konání ústní části není povinné v případě, že student z prvních dvou částí získal dostatečný počet bodů pro složení zkoušky.
    4. Ústní část se bude konat formou pohovoru přes Skype (případně jinou vhodnou platformu podle dohody). Bude spočívat v rozhovoru v délce maximálně 25 minut nad vylosovanou otázkou. Úkolem studenta bude zkoušejícímu odpověď vysvětlit způsobem prokazujícím porozumění.
    5. Seznam otázek k ústní zkoušce je k dispozici zde (spolu s dalšími seznamy).
    6. Očekává se, že student bude mít odpovědi na tyto otázky rozmyšleny předem a nebude je vymýšlet teprve během ústního pohovoru. Ten bude mít formu přímé interakce, k níž samozřejmě patří kratší chvíle na rozmyšlenou, ale nikoli dlouhý čas na důkladnou přípravu.
      Upřesnění z 22.5.2020 po dotazu studentů: Při samotném pohovoru může student použít předem připravené poznámky v rozsahu maximálně 10 řádek psaného textu písmem běžné velikosti na papíru formátu A5. Mají sloužit jako základní body, z nichž bude při odpovědi vycházet, nikoli jako úplný zápis řešení, který by stačilo přečíst. Tyto poznámky si student může vzít bezprostředně po zadání otázky. (Při ústním pohovoru je žádoucí rovněž mít připraven čistý papír a psací potřeby k použití při vysvětlování.)
    7. Nehodnotí se samotná znalost správné odpovědi (například znalost toho, které implikace platí a které ne), ale schopnost odpověď zdůvodnit a vysvětlit zkoušejícímu.
    8. Pokud se pro zdůvodnění využívá některá z vět v kurzu dokázaných, může být student dotázán na základní kroky důkazu této věty.
  5. Hodnocení zkoušky:
    1. Student složí zkoušku, pokud úspěšně absolvuje početní písemnou část a teoretický test a v součtu za všechny tři části získá více než 50 bodů.
    2. Pokud student složí zkoušku, bude výsledná známka určena podle tabulky doporučené FSV.
    3. Pokud student zkoušku nesloží (tedy buď nesloží početní písemnou část nebo nesloží teoretický test nebo v součtu za všechny tři části získá nejvýše 50 bodů), bude jeho pokus ohodnocen známkou F.
  6. Termíny zkoušek:
    • Termíny početní písemné části jsou vypsané v SISu, kde je třeba se zapsat. Jsou to:
      • Pondělí 8.6.
      • Pondělí 15.6.
      • Středa 1.7.
      • Pondělí 13.7.
      • Úterý 15.9.
      Písemka začíná vždy v 9:00.
    • Teoretický test se koná vždy následující den po početní písemné část, a to od 14 hodin. Výjimkou je termín 1.7., kdy se teoretický test koná až v pátek 3.7., také od 14 hodin.
    • Ústní pohovor se koná po úspěšném složení teoretického testu v termínech individuálně určených či dohodnutých.