MFF UK

Matematika I pro IES FSV UK

Informace ve Studijním informačním systému


Základní informace o přednáškách a cvičeních


Předpokládané znalosti


Seminář z matematické analýzy I


Doporučená literatura


Obsah jednotlivých přednášek a superseminářů


Cvičná písemka na limity proběhla v pátek 29.11.2019 od 14:00 v posluchárně M1. Cvičná písemka na derivace a průběhy funkcí byla v pátek 10.1.2020 od 12:20 v posluchárně M1.


Ke stažení:

Texty k přednáškám
Prezentace promítané na přednáškách
Příklady počítané na supersemináři
        Důkaz tvrzení použitého v Příkladu 7
Řecká abeceda (matematikům nestačí latinka)

Podmínky získání zápočtu


Upozornění: Udělování zápočtů bylo ukončeno. Výsledky jsou zapsány v SISu.


Statistika výsledků zápočtových písemek

       Poznámky k první písemce

       Poznámky k druhé písemce

       Poznámky k třetí písemce

       Poznámky k první opravné písemce


Informace ke zkouškám
(Upozornění: Zkoušení bylo ukončeno, všechny termíny již proběhly a v tomto akademickém roce již žádné další nebudou).


Průběžná statistika výsledků zkoušek


Zadání a výsledky zkouškových písemek
(včetně přehledu úspěšnosti)


Uznávání zkoušek

Poznámky k první opravné zápočtové písemce

Písemku psalo 30 studentů, 15 studentů ji úspěšně napsalo (z nich 1 student měl správně 3 příklady a 14 studentů mělo správně dva příklady). 15 studentů písemku nenapsalo (z nich 9 studentů mělo správně jeden příklad a 6 studentů nemělo správně žádný příklad).


Poznámky k řešením a častým chybám:

  • [Zmíněno již po třetí písemce.] První příklad byl nerovnice, tedy nestačí spočítat příslušné kořeny.
  • Definiční obor funkce log5 je interval (0,+∞). To je třeba při řešení zohlednit.
  • [Podobné poznámky byly již po třetí písemce.] (log5x)2 není rovno 2.log5x. log55x je rovno log55+log5x, nikoli (log5x)5.
  • Nerovnici z prvního příkladu je jistě možno ekvivalentně vyjádřit jako log525.log5x.log5x+log525≥log555.log55x, byť k této úpravě nevidím důvod. Nicméně upravit tuto nerovnici škrtnutím všech výskytů log5 na 25x2+25≥55.5x je naprostý nesmysl. Toto není odlogaritmování nerovnice, jeho výsledkem by byla nerovnice x2log5x.25≥ (5x)5, což nikam nevede. Správný a standardní postup je substitucí y=log5x převést na řešení kvadratické nerovnice.
  • Pokud nerovnici z prvního příkladu převedeme substitucí y=log5x na kvadratickou nerovnici, kořeny příslušné kvadratické rovnice vyjdou 3 a -1/2. Pak příslušné kořeny původní rovnice získáme z rovnic log5x=3 a log5x=-1/2, budou to tedy x1=53=125 a x2=5-1/2=1/√5; nikoli log53 a log5(-1/2).
  • Ve druhém příkladu je nejjednodušší nejprve rozlišit případy x≥-1/3 a x<-1/3. Tak se odstraní vnitřní absolutní hodnota (v každém z případů jiným způsobem) a dále je již řešení velmi jednoduché.
    Jsou i jiné (delší) způsoby řešení: Například lze nejprve odstranit vnější absolutní hodnotu - výraz uvnitř se musí rovnat buď 2 nebo -2. Tím dostaneme dvě rovnice, z nichž každou vyřešíme zvlášť (odstraněním zbývající absolutní hodnoty pomocí rozlišení případů x≥-1/3 a x<-1/3) a jejich řešení pak sjednotíme.
    Druhý uvedený postup je mírně delší a komplikovanější. Podstatné ovšem je, že při odstraňování vnější absolutní hodnoty jednu rovnici nahradím dvěma (jejichž řešení se sjednotí), ale nerozlišujeme případy podle hodnoty x. Není totiž snadno vidět, jak by se to mělo udělat, zejména hodnota 1/3 z tohoto hlediska není nijak významná.
  • Pokud ve druhém příkladu nejprve rozlišíme případy x>-1/3 a x<-1/3, vynecháváme tím případ x=-1/3. Ten musíme buď přiřadit k jednomu z předchozích (tj. uvažovat neostrou nerovnost) nebo vyšetřit zvlášť. Nelze ho jen tak vynechat.
  • [Podrobnější poznámky byly již po třetí písemce.] Správný postup pro třetí příklad vychází z podrobného vysvětlení po druhé písemce. Začneme s funkcí tg(x). Graf funce tg(x-π/3) vznikne posunutím o π/3 vpravo. Graf funkce tg(π/3-x) pak vznikne osovou souměrností podle osy x, protože tg je lichá funkce, a tak tg(π/3-x)=-tg(x-π/3). Nakonec část nalevo od osy y nahradíme zrcadlovým obrazem části napravo od této osy.
    Zejména je zřejmé, že funkce ze zadání je sudá, čemuž graf v řadě řešení neodpovídal.